Ing. Mira Vlach - 5 zákonů řízení projektů

Existuje jen pár pravidel, které lze vztáhnout na jakýkoliv projekt. Těch několik, které existují, by měla dodržovat každá firma, která chce být úspěšná. I přesto se často nedodržují, což má nepříznivý dopad na úspěšnost projektů.

Lze vůbec nalézt obecná pravidla, která platí bez výjimky pro všechny projekty? Projekty jsou různé – od stavařů přes pružně fungující IT firmu až třeba po armádní výzkumné projekty. Nabídnout jednotná doporučení pro jejich řízení, která by vyhovovala všem, je proto velmi těžké. I vás samotné pravděpodobně nejvíc zajímají konkrétní zkušenosti a postupy z vašeho oboru. To, jak projekty řídí třeba jaderní fyzikové, už bude zajímat jen opravdové fajnšmekry.
Každá firma nebo organizace má nějaký vlastní způsob, jak řídit projekty. Někde jsou postupy velmi neformální, jinde se využívá např. kontrola pomocí týdenních porad vedení. Existují však i firmy, kde je zavedena projektová kancelář, která nad projekty dohlíží, a není tak možné vynechat některé požadované kroky nebo metody. Poradci projektového řízení se Vás můžou snažit přesvědčit, že byste měli použít právě tu nebo onu nejlepší metodu projektového řízení. Vy však můžete vnitřně cítit, že to pro vás není to pravé.
Zkuste se zamyslet nad tím, zda dodržujete následujících 5 zákonů řízení projektů. A pokud ne, jaké to má dopady? Každý zákon je možné porušit. A také se často v praxi porušují. Je však třeba počítat s následky – v případě projektů s vyšší pravděpodobností neúspěchu projektu.

Pokračování článku najdete na www.mira-vlach.cz


Ohodnoťte článek

Přidat komentář

Registrace

Registrujte se pomocí

nebo

Klasická registrace

*
*
*
*
*
Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Zásad pro následující účely:
×